Sukčiavimo virtuozą sustabdė kantrybės netekę kreditoriai

Išsigalvojęs keletą fiktyvių tapatybių, tarp jų ir Kauno „Žalgirio“ rėmėjo, sukčius mėgavosi verslo ir krepšinio garsenybių draugija.

Mulkindavo lengvai ir greitai

Pusė milijono litų. Tokia suma įvertintą prašmatnų automobilį „Mercedes-Benz“ per vieną sandėrį šiemet pavasarį sugebėjo pasisavinti 26 metų kaunietis Algirdas Rutkauskas, mėgdavęs prisistatyti gerais ryšiais garsėjančiu verslininku.

Dabar vyras priverstas slapstytis, nes tarp kreditorių yra ir nusikaltėlių pasaulio atstovų. Šį veikėją medžiojančius antstolius sukrėtęs šimtų tūkstančių litų dingimas jau vadinamas metų afera.

Antstoliai ir kreditoriai prognozuoja, kad vyras įeis į Lietuvos istoriją kaip vienas greičiausiai veikiančių aferistų, sugebėjusių apmulkinti ne tik žinomus verslininkus, firmas, bankus, bet ir įtakingus krepšinio pasaulio žmones.

Psichologai teigia, kad tokiais sumaniais sukčiais žavėtis neverta. Nuplėšus jų kaukę paaiškėja, kad daugelis išgyveno nelaimingą, skurdžią vaikystę, turi asmens tapatybės problemų, desperatiškai ieško pripažinimo.

Išpešdavo dideles sumas

Keletą metų A. Rutkausko nusikalstamą veiklą nagrinėjęs buvęs kaunietis kriminalistas „Balsas.lt savaitei“ teigė, kad jeigu Algirdas savo energiją ir sugebėjimus būtų nukreipęs geriems tikslams, būtų daug pasiekęs.

Komunikabilus, žodžio kišenėje neieškantis A. Rutkauskas reikalui esant mėgsta meistriškai blefuoti.

Dar 2002-aisiais jis buvo sulaikytas įtariant vagyste, tačiau praėjus daugiau nei metams sugebėjo įsibrauti į šalies turtuolių ratą ir iš jų išvilioti šimtus tūkstančių litų.

Vos dvidešimties, dirbdamas informatikos specialistu, Algirdas pavogė Kauno Šilainių poliklinikos administracijos antspaudą ir spėjo juo neblogai pasipelnyti. Kaunietis jį panaudojo klastodamas pažymas apie savo darbo užmokestį.

Buvęs Kauno pareigūnas „Balsas.lt savaitei“ teigė, kad vienoje iš suklastotų pažymų A. Rutkauskas buvo įrašęs, jog per mėnesį uždirba beveik dešimt tūkstančių litų. Šiose klastotėse buvo nurodytos netikros medicinos įstaigos direktoriaus ir buhalterės pavardės, o dokumentai patvirtinti pavogtu antspaudu.

Apgaudinėjo ir bankus

Manoma, kad nuo to laiko prasidėjo naujas A. Rutkausko gyvenimo tarpsnis. Jis suprato, kad Lietuvoje daug lengvatikių, kuriuos lengva apgauti, ir kad iš to galima neblogai gyventi.

Siekdamas gyventi nevaržomai ir prabangiai jis ėmėsi apgaulių ir išviliodavo pinigų ne tik iš patiklių žmonių, bet ir iš bankų. Išradingas sukčius nepasikuklino netgi suklastotame Valstybinio socialinio draudimo dokumente paaukštinti savo pareigas – pasirašė dirbantis poliklinikos direktoriaus pavaduotoju ekonomikai.

Suklastojęs dokumentus A. Rutkauskas kreipėsi į tuometinį Lietuvos žemės ūkio banką (dabar „DnB Nord“) ir prašė suteikti kreditą. Ši afera kauniečiui padėjo gauti keliasdešimties tūkstančių litų paskolą.

Tuo metu A. Rutkauskas gyveno plačiai: vieną po kitos pirko ir keitė prabangias mašinas, rengėsi garsių dizainerių drabužiais, keliavo po egzotiškus kurortus.

Už apgaule iš banko išviliotus tūkstančius Kauno apylinkės teisme vyras sulaukė švelnios bausmės – pusseptinto tūkstančio litų baudos, bausmės vykdymą atidedant 2 metams.

Įvaizdis – jaukas ir „Žalgiriui“

Atsikratyti liguisto potraukio apsimetinėti įtakingu verslo veikėju A. Rutkauskui nesisekė. Gerai įsijausdamas į vaidmenis apgavikas sugalvodavo tūkstančius budrumą ištirpdančių ir labai įtikinamų variantų.

Prieš kelerius metus kauniečiu patikėjo netgi įžvalgūs žurnalistai.

Žiniasklaidos atstovams surengtoje spaudos konferencijoje tuometiniai „Žalgirio“ krepšinio klubo vadovai Arvydas Sabonis ir Gediminas Navikauskas džiaugėsi pasirašyta sutartimi su solidžiu rėmėju – bendrove „Investicinės idėjos“, kurios direktoriumi prisistatė A. Rutkauskas.

Tačiau žurnalistams nesunkiai pavyko atskleisti tamsią naujojo „Žalgirio“ klubo rėmėjo praeitį. Nepaisydamas to, jis stengėsi sudaryti puikiai besiverčiančio verslininko įvaizdį. Nesyk bandė įtikinti, kad jo vadovaujamos įmonės, užsiimančios investiciniais projektais, partneriai yra pasakiškus turtus valdantys garbaus amžiaus Vokietijos verslininkai.

Sandėrį palaimino buvęs policininkas

Vėliau prasidėjo A. Rutkausko nuopuolis. 2006 metais jis kreipėsi į Kauno policiją dėl esą pavogto septintos klasės automobilio BMW. Kadangi mašina buvo apdrausta vienoje stambiausių Lietuvos draudimo įmonių, spėjama, kad vyras pats inscenizavo jos vagystę ir taip siekė gauti nemenką draudimo išmoką.

Tuo metu jis važinėjo transporto priemone, kuri kauniečių dėmesį traukė išraiškingo pavadinimo numeriu „Boeing“.

Algirdas ėmė slapstytis ir nuo policijos, ir nuo kreditorių. Tačiau ir besislapstydamas sugebėjo išperkamosios nuomos būdu gauti naują modernių technologijų kupiną limuziną, kurio vertė − pusė milijono litų.

Šių metų pavasarį A. Rutkauskas išsimokėtinai įsigijo 2008 metais pagamintą automobilį „Mercedes-Benz“. Už Algirdą vienoje kreditus suteikiančioje firmoje, esančioje sostinėje, laidavo bičiulis – vienos Kauno įmonės direktorius Sigitas Piešina. Įdomu, kad vyras − buvęs pakaunėje esančios Raudondvario policijos nuovados aukštas pareigūnas.

Šios nuovados prižiūrimoje teritorijoje iki šiol prabangiuose dvaruose ramiai dienas leidžia ir senosios Kauno „daktarų“ nusikalstamos gaujos lyderiai Henrikas Daktaras, Egidijus Abarius (Goga) bei Vidmantas Gudzinskas (Guzas).

Pastaruoju metu A. Rutkauskas ir buvęs policininkas nepalaiko jokių ryšių. „Balsas.lt savaitės“ šaltiniai teigė, kad vyrų draugystė nutrūko, kai Algirdas, praėjus mėnesiui po sutarties patvirtinimo dėl kreditan paimto brangaus mersedeso, uždelsė mokėti pirmąsias įmokas. Jis bičiulį nesėkmingai bandė įtikinti, kad sunkumai laikini.

Mėtė pėdas

Pastaruoju metu sostinės Antakalnio mikrorajone, Smėlio gatvės 4-o daugiabučio prabangiame bute gyvenamąją vietą deklaravęs A. Rutkauskas dangstėsi kaip bendrovės „Baltic Business Group“ vadovas.

„Ne kartą skambinome ir teiravomės, kada sulauksime vėluojančių įmokų, tačiau jis tyčia nekeldavo ragelio arba prižadėdavo netrukus atvykti ir dingdavo kaip į vandenį, − pasakojo kaunietį medžioję anstoliai. – Pasitaikydavo, kad atsiliepęs telefonu aprėkdavo, esą mes jam trukdome dirbti, nes yra užimtas rimtais verslo projektais.“

Ne per seniausiai iš Kaune veikiančios automobilių remonto bendrovės antstoliai susigrąžino A. Rutkausko atvairuotą „Mercedes-Benz“, kurio tolesnis likimas bus sprendžiamas gruodžio 21 dieną vyksiančiame teisme.

Net demaskuotas kaip aferistas vyras nesijautė sukrėstas ir elgėsi laisvai. „Praradęs šią mašiną jis aiškino, kad tai jam didžiulė netektis, nes automobilis padėjo patvirtinti nemažai pelningų sandėrių“, − šypsodamiesi prisiminė antstoliai.

Savo kaltę dėl sukčiavimo primygtinai neigiantis A. Rutkauskas dėl tam tikrų priežasčių gruodžio pradžioje Kauno areštinėje buvo sulaikytas dviem paroms.

Teisėsaugininkai įtaria, kad Lietuvą sukrėtusioje aferoje A. Rutkauskas tėra atpirkimo ožys. Pasak antstolių ir kreditorių, neįmanoma, kad vyras būtų veikęs vienas.

Apmulkino ir vyresnį brolį

Kyla natūralus klausimas, kaip jis elgėsi užkluptas žurnalistų. Panašu, jog diktofonų ir fotoaparatų vyras bijo kaip velnias kryžiaus, todėl išvydęs žurnalistą kalbėti griežtai atsisakė ir šaltą vakarą iš kavinės pasileido bėgti į kiemą vienais marškiniais.

Verta prisiminti, kad beveik tuo pat metu didelį atgarsį sukėlusioje tariamo pinigų plovimo iš Ūkio banko byloje buvo išteisintas taip pat ne mažiau pagarsėjęs A. Rutkausko 37 metų brolis Romualdas Jonas Rutkauskas. Jis buvo kaltinamas, kad prieš aštuonerius metus esą parengė nusikalstamos veikos planą ir subūrė bendrininkų grupę, kurią sudarė kiti šio banko darbuotojai. Vėliau, suklastojus dokumentus, iš Ūkio banko buvo paimta beveik 6,5 mln. litų.

J. Rutkauskas iki 2001 metų pabaigos šiame banke ėjo valdybos pirmininko pavaduotojo pareigas.

„Balsas.lt savaitės“ paklaustas apie machinacijomis pagarsėjusį jaunėlį brolį Algirdą, R. J. Rutkauskas pareiškė su juo nepalaikąs jokių ryšių. Jis aiškino, kad jo nedomina ir tai, jog šiuo metu brolį persekioja kreditoriai. „Man tai nerūpi, nes brolis prieš daugelį metų mane stipriai apgavo ir prigavo. Nematau reikalo jums aiškintis, dėl ko jis mane „iš...“ ar apvogė, nes tai nėra maloni tema“, − trumpai telefonu išbėrė visai neseniai sudėtingoje finansinėje byloje šmėžavęs R. J. Rutkauskas.

Prieš publikuojant šį straipsnį paaiškėjo dar vienas intriguojantis faktas: Kauno rajono policijos komisariato viršininku praeityje buvo abiejų skandalingai išgarsėjusių brolių artimas giminaitis R. Rutkauskas.

Comments are closed.